Mükemmel Burun "Altın Oran" da Gizli

Op.Dr.Aytekin UZER 

Güzelliğin göreceli olduğuna dair bir klişe vardır. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir.
.
Neden mi?
.
Çünkü doğada sayısız olan canlı ve cansız varlıkların yapısında ve şeklinde bulunan özel bir oran yani “Altın Oran” vardır.
.
İlk olarak Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından mimaride kullanılmış olan bu oran, doğada bulunan bir bütünün parçaları arasındaki uyumdur.
.
Bu durum burun estetiğinde de önemli bir yol gösterici olmuştur ve güzelliğin formülü olarak tanımlanmıştır. Burun uzunluğu, yüz yüksekliğinin 1/3’ü olmalıdır ve burun yüzün tam ortasında konumlanmalıdır.

Burun uzunluğuyla projeksiyonu arasındaki oran, burun genişliğiyle ağız genişliği arasındaki oran, yüzün dikdörtgen kenarlarının birbirine oranı estetik görünüm açısından çok mühimdir.
---
There is a stereotype that beauty is relative. However, this is not the case.
.
You ask why?
.
Because there is a special ratio, namely the “Golden Ratio” in the structure and form of living and inanimate beings that are countless in nature.
.
This ratio, which was first used in architecture by the Egyptians and Greeks, is the harmony between the parts of a whole in nature.
.
This has also been an important guide in nasal aesthetics and has been described as the formula for beauty. The length of the product should be 1/3 of the height of the face and the nose should be positioned right in the middle of the face.
.
The ratio between the length of the nose and its projection, the ratio between the width of the nose and the width of the mouth, the ratio of the rectangular edges of the face to each other is very important in terms of aesthetic appearance.