Septum Deviasyonu

Op.Dr.Aytekin UZER


Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan yapıya "Septum" denir. 

.
Normalde ince ve düz olması gereken septumun eğri olmasına “Septum Deviasyonu” adı verilir. En bilinen ismi ise direkt “Deviasyon”dur. 
.
Bu deviasyona neden olan durum ise 18 yaşına kadar gelişen burun orta duvarının bu gelişme esnasında aldığı darbeler ya da genlerden gelen koddur. 
.
Yapılan araştırmalarda toplumumuzda deviasyon oranının fazla olduğu sonucuna varılsa da bunlar hafiftir. Bu durum burundan solumayı zorlaştırdığında klinik bir problem halini alır. Bu seviyeye gelindiğinde Septoplasti'ye başvurulur. 
.
Septoplasti’de iki yöntem vardır: Tıkanıklık yapan septum kısmı çıkartılabilir ya da tıkanıklığa neden olan septum kısmı düzeltilerek yeniden yerine yerleştirilebilir. 2⃣
.
Septoplasti'de burnun dış görünüşü değişmez. 
---
The structure located between the nostrils and separating the nasal cavity into two is called the "septum". Septum; It consists of bone and cartilage. 
.
The curvature of the septum, which should normally be thin and straight, is called "Septum Deviation". Its best-known name is "Deviation". 
.
The situation that caused this deviation is the code that comes from the genes or blows into the nose during this development of the nasal mid wall that develops until the age of 18. 
.
Although it is concluded that the deviation rate is high in our society, these studies are mild. When this makes it difficult to breathe through the nose, it becomes a clinical problem. When this level is reached, a surgical operation called septoplasty is applied. 
.
There are two methods in septoplasty: The obstructed septum part can be removed or the septum part causing the obstruction can be corrected and replaced again. 
.
Whichever method is applied, the appearance of the nose does not change.