Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Op.Dr.Aytekin UZERSizlere bugün, çoğu hasta tarafından merak edilen bir konu olan “Revizyon Burun Estetiği”nin detaylarından bahsetmek istiyorum. 
.
Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı; bir ya da birden fazla kez burun operasyonu geçirmiş hastanın, ameliyat sonrası burun şeklinin istediği gibi olmaması ve fonksiyonel işlevinin beklediği ölçüde seyretmemesi nedeniyle yapılan ameliyattır. 
.
Revizyon ameliyatları ilk ameliyata oranla daha zordur ve tecrübe gerektirir. 
.
Bu nedenle revizyon ameliyatı için cerrah tercihi aşamasında çok iyi araştırma yapılmalı, doktorun daha önce yaptığı burunlar incelenmelidir. 
.
Başvurulan uzman bu süreçte hastasını psikolojik olarak rahatlatmalı, hastasıyla detaylı bir iletişim kurmalı ve gereken bilgilendirmeleri mutlaka yapmalıdır. 
---
What is Revision Nose Aesthetics? 
.
Today, I would like to tell you about the details of “Revision Nose Aesthetics bir which is a topic that most patients are curious about. 
.
Revision Nose Surgery; It is an operation performed because the nose shape of the patient who had undergone one or more nose operations after the operation is not as desired and the functional function does not follow to the extent expected. 
.
Revision surgery is more difficult than the first surgery and requires experience. 
.
For this reason, very good research should be done during the surgeon preference stage for revision surgery and the nose of the doctor should be examined before. 
.
In this process, the consultant should relieve the patient psychologically, establish a detailed communication with the patient and provide the necessary information. 
.